Шаблон:Link FA

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на: содржини, барај
Икона за документација Шаблонска документација[преглед] [уреди] [историја] [превчитај]

Овој шаблон е дизајниран со интенција да го замени класичниот знак пред членот во листата на интервики врски (мало црно квадратче) со златно жолта ѕвезда (Monobook-bullet-star.png) со цел да индицира дека статијата на тоа јазично издание на википедија била промовирана како избрана (за повеќе детали во врска со избраните статии и критериумите за избор, погледни тука).

Начин на користење[уреди]

За користење на овој шаблон, додадете {{Link FA|xx}}, каде xx е кодот на јазикот на википедијата каде оваа статија била промовирана во избрана. Овој шаблон не е замена за класичниот интервики, потребно е да ги примените двата истовремено ако сакате да добиете интервики врска со златна ѕвездичка од десно.

Пример[уреди]

Да претпоставиме дека Flimble е избрана статија на германската википедија. Тогаш пред листата на интервики врски ([[de:Flimble]]), едноставно додадете {{Link FA|de}}. Доколку во вашите нагодувања се користите со рувото Монобук, ѕвездичкаа ќе се појави лево од de: врската.

Механизам[уреди]

Ова својство функционира на тој начин што се креира невидлив span со id=interwiki-lang-fa каде lang е специфичен јазичен код. Функцијата LinkFA() во Mediawiki:Common.js го препознава овој невидлив span и додава специјална FA класа на соодветната интервики врска. На сите интервики врски со FA класа им е додадено специјално знакче Monobook-bullet-star.png со помош на CSS правило во Mediawiki:Monobook.css.

Ѕвездичката жќе биде прикажана само ако се користи рувото Монобук (по основно).

From another language edition[уреди]

Многу други јазични изданија на википедија имаат еквивалентен шаблон. Значи откако статијата ќе биде промовирана во избрана на Македонската википедија, можете да додадете соодветен шабон Link FA на другите проекти со користење на овој таг во соодветните викија:

Јазик јазичен код Викитекст
Afrikaans af {{Link FA|mk}}
Alemannic als {{LinkFA|mk}}
Aragonese an {{Destacato|mk}}
Арапски ar {{Link FA|mk}}
Азербејџански az {{Link FA|mk}}
Austro-Bavarian bar {{Link FA|en}}
Бугарски bg {{Link FA|mk}}
Bengali bn {{Link FA|en}}
Brezhoneg br {{Liamm PuB|en}}
Bosnian bs {{Link FA|en}}
Catalan ca {{Enllaç AD|en}}
Czech cs {{Link FA|en}}
Danish da {{Link FA|en}}
German de {{Link FA|en}}
Lower Sorbian dsb {{Link FA|en}}
Англиски en {{Link FA|mk}}
Greek el {{Link FA|en}}
Esperanto eo {{LigoElstara|en}}
Spanish es {{Destacado|en}}
Estonian et {{Link FA|en}}
Basque eu {{NA lotura|en}}
Persian fa {{Link FA|en}}
Finnish fi {{Link FA|en}}
Faroese fo {{Link FA|en}}
French fr {{lien AdQ|en}}
Irish ga {{Nasc AR|en}}
Galician gl {{Link FA|en}}
Hebrew he {{Link FA|en}}
Croatian hr {{Link FA|en}}
Upper Sorbian hsb {{Link FA|en}}
Haitian ht {{Link FA|en}}
Hungarian hu {{Link FA|en}}
Interlingua ia {{Link FA|en}}
Indonesian id {{Link FA|en}}
Ido io {{Link FA|en}}
Icelandic is {{Tengill ÚG|en}}
Italian it {{Link AdQ|en}}
Japanese ja {{Link FA|en}}
Georgian ka {{Link FA|en}}
Kazakh kk {{Link FA|en}}
Khmer km {{Link FA|en}}
Korean ko {{Link FA|en}}
Latin la {{Link FA|en}}
Luxembourgish lb {{Link FA|en}}
Lithuanian lt {{Link FA|en}}
Latvian lv {{Link FA|en}}
Nahuatl nah {{Link FA|en}}
Dutch nl {{Link FA|en}}
Nynorsk nn {{Link FA|en}}
Norwegian (Bokmål) no {{Link UA|en}}
Ossetian os {{Link FA|en}}
Polish pl {{Link FA|en}}
Portuguese pt {{Link FA|en}}
Romanian ro {{Legătură AF|en}}
Russian ru {{Link FA|en}}
Serbo-Croatian sh {{Link FA|en}}
Simple English simple {{Link FA|en}}
Slovak sk {{Link FA|en}}
Slovene sl {{Link FA|en}}
Serbian sr {{Link FA|en}}
Swedish sv {{Link FA|en}}
Swahili sw {{Link FA|en}}
Tamil ta {{Link FA|en}}
Telugu te {{Link FA|en}}
Thai th {{Link FA|en}}
Tagalog tl {{Link FA|en}}
Turkish tr {{Link FA|en}}
Ukrainian uk {{Link FA|en}}
Venetian vec {{Link FA|en}}
Vietnamese vi {{Liên kết chọn lọc|en}}
Volapük vo {{Yüm YG|en}}
Yiddish yi {{Link FA|en}}
Yoruba yo {{Link FA|en}}
Chinese zh {{Link FA|en}}
Classical Chinese zh-classical {{Link FA|en}}
Min Nan zh-min-nan {{Link FA|en}}
Cantonese zh-yue {{Link FA|en}}


Acknowledgements[уреди]

This cute trick was shamelessly stolen from the French Wikipedia; it is also used on the Italian wikipedia.