Шаблон:Hs/doc

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на: содржини, барај

Овој шаблон дозволува да се внесува параметри за средување во табели.

Код[уреди извор]

<span style="display:none" class="sortkey">{{{1}}}</span>

Употреба[уреди извор]

{{Hs|sort term}} 
Внесување во овој шаблон со соодветен вид на терминот пред ќелијата на податоци.

Пример[уреди извор]

{| class="wikitable sortable" border="1"
|-
!C1
|-
|{{Hs|1999-12-15}}15 декември 1999
|-
|{{Hs|1997-04-21}}21 април 1997
|-
|{{Hs|1998-04-21}}21 април 1998
|}

дава:

C1
15 декември 1999
21 април 1997
21 април 1998

Поврзано[уреди извор]