Шаблон:Country data Egypt

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Икона за документација Шаблонска документација

Шаблон:Country data Egypt е внатрешен содржател на податоци и не е предвиден за непосредно превемтнување. Се користи на посреден начин, преку шаблоните знаме, знамеикона и други.

Стандардни параметри

ПараметарВредностЗначење
alias Египет Наслов на главата статија (Египет)
flag alias Flag of Egypt.svg Назив на сликата (File:Flag of Egypt.svg, прикажана горе-десно)

Варијанти на знамињата

ОзнакаЗнаме (40п)Назив на сликата
OttomanFlag of the Ottoman Empire (also used in Egypt).svgFlag of Egypt (1793-1844).svg
1882Flag of Egypt (1882-1922).svgFlag of Egypt (1882-1922).svg
1922Flag of Egypt (1922–1958).svgFlag of Egypt (1922–1958).svg
1952Flag of the Egyptian Revolution (1952).svgFlag of Egypt (1952-1958).svg
1958Flag of Syria.svgFlag of the United Arab Republic.svg
1972Flag of Egypt (1972-1984).svgFlag of Egypt (1972-1984).svg
navalNaval Ensign of Egypt.svgNaval Ensign of Egypt.svg
air forceAir Force Ensign of Egypt.svgEafflag.svg
armyFlag of the Army of Egypt.svgFlag of the Army of Egypt.svg

Воени бајраци, павилјони и стандарди

Шаблонов има и варијанта на знамето наменета за военатата морнарица што може да се користи со Шаблон:Морнарица:

 • {{морнарица|Египет}} Egyptian Navy
 • {{знамеикона|Египет|naval}}Египет

Шаблонов има и варијанта на знамето наменета за военото воздухопловство што може да се користи со Шаблон:Воено воздухопловство:

 • {{воено воздухопловство|Египет}} Egyptian Air Force
 • {{знамеикона|Египет|воено воздухопловство}}Египет

Шаблонов има и варијанта на знамето наменета за армијата што може да се користи со Шаблон:Армија:

 • {{армија|Египет}} Египет Army
 • {{знамеикона|Египет|армија}}Египет

Алијаси што пренасочуваат

Шаблонов може да се користи и преку алијас (применет како пренасочување кон овој шаблон):
Алијас{{знаме|алијас}} извод{{државнознаме|алијас}} извод
EGY (преглед) Египет Египет

Пример за употреба

 • {{знаме|Египет}} Египет
 • {{знамеикона|Египет}}Египет

Употреба на варијанта

 • {{знаме|Египет|Ottoman}} Египет
 • {{знамеикона|Египет|Ottoman}}Египет

Употреба на алијас за пренасочување

 • {{знамеикона|EGY}}Египет
 • {{државнознаме|EGY}} Египет
 • {{знаме|EGY}} Египет

Сродни шаблони

Погледајте ги и следниве сродни шаблони што содржат country_data: