Шаблон:Country data Кралство Велика Британија

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Padlock.svg

Овој високоризичен шаблон е заштитен од уредување со цел да се спречи вандализам. (дневник на заштувања). Ве молиме дискутирајте ги измените во страницата за разговор или барајте отстранување на заштитата. Можете да користите {{editprotected}} на страницата за разговор за да побарате од администарторот да изврши уредување наместо вас.

Икона за документација Шаблонска документација

Шаблон:Country data Кралство Велика Британија е внатрешен содржател на податоци и не е предвиден за непосредно превемтнување. Се користи на посреден начин, преку шаблоните знаме, знамеикона и други.

Flag of Great Britain (1707–1800).svg

Стандардни параметри

ПараметарВредностЗначење
alias Кралство Велика Британија Наслов на главата статија (Кралство Велика Британија)
shortname alias Велика Британија (незадолжително) Име за приказ во врската, доколку alias е повеќезначно име, како на пример
flag alias Union flag 1606 (Kings Colors).svg Назив на сликата (File:Union flag 1606 (Kings Colors).svg, прикажана горе-десно)

Варијанти на знамињата

ОзнакаЗнаме (40п)Назив на сликата
navalNaval Ensign of Great Britain (1707–1800).svgBritish-White-Ensign-1707.svg

Воени бајраци, павилјони и стандарди

Шаблонов има и варијанта на знамето наменета за военатата морнарица што може да се користи со Шаблон:Морнарица:

  • {{морнарица|Кралство Велика Британија}} [[]]
  • {{знамеикона|Кралство Велика Британија|naval}}Кралство Велика Британија

Пример за употреба


Сродни шаблони

Погледајте ги и следниве сродни шаблони што содржат country_data: