Шаблон:Country data Германија

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Padlock.svg

Овој високоризичен шаблон е заштитен од уредување со цел да се спречи вандализам. (дневник на заштувања). Ве молиме дискутирајте ги измените во страницата за разговор или барајте отстранување на заштитата. Можете да користите {{editprotected}} на страницата за разговор за да побарате од администарторот да изврши уредување наместо вас.

Икона за документација Шаблонска документација

Шаблон:Country data Германија е внатрешен содржател на податоци и не е предвиден за непосредно превемтнување. Се користи на посреден начин, преку шаблоните знаме, знамеикона и други.

Стандардни параметри

Параметар Вредност Значење
alias Германија Наслов на главата статија (Германија)
flag alias Flag of Germany.svg Назив на сликата (File:Flag of Germany.svg, прикажана горе-десно)

Варијанти на знамињата

Ознака Знаме (40п) Назив на сликата
empire Flag of the German Empire.svg Flag of the German Empire.svg
bund War ensign of the German Empire Navy 1848-1852.svg War ensign of the German Empire Navy 1848-1852.svg
Weimar Flag of Germany (3-2 aspect ratio).svg Flag of Germany (3-2 aspect ratio).svg
1933 National flag of Germany 1933-1935.svg National flag of Germany 1933-1935.svg
Nazi Flag of the NSDAP (1920–1945).svg Flag of Nazi Germany (1933-1945).svg
allied Merchant flag of Germany (1946–1949).svg Flag of Germany (1946-1949).svg
EUA German Olympic flag (1959-1968).svg Flag of Germany-1960-Olympics.svg
naval Naval Ensign of Germany.svg Naval Ensign of Germany.svg

Воени бајраци, павилјони и стандарди

Шаблонов има и варијанта на знамето наменета за военатата морнарица што може да се користи со Шаблон:Морнарица:

Алијаси што пренасочуваат

Шаблонов може да се користи и преку алијас (применет како пренасочување кон овој шаблон):
Алијас {{знаме|алијас}} извод {{државнознаме|алијас}} извод
ГЕР (преглед)  Германија  Германија

Пример за употреба

  • {{знаме|Германија}} Германија
  • {{знамеикона|Германија}}Германија

Употреба на варијанта

  • {{знаме|Германија|empire}} Германија
  • {{знамеикона|Германија|empire}}Германија

Употреба на алијас за пренасочување

Сродни шаблони

Погледајте ги и следниве сродни шаблони што содржат country_data: