Шаблон:Country data Гамбија

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Икона за документација Шаблонска документација

Шаблон:Country data Гамбија е внатрешен содржател на податоци и не е предвиден за непосредно превемтнување. Се користи на посреден начин, преку шаблоните знаме, знамеикона и други.

Стандардни параметри

ПараметарВредностЗначење
alias Гамбија Наслов на главата статија (Гамбија)
shortname alias Гамбија (незадолжително) Име за приказ во врската, доколку alias е повеќезначно име, како на пример
flag alias Flag of The Gambia.svg Назив на сликата (File:Flag of The Gambia.svg, прикажана горе-десно)

Варијанти на знамињата

ОзнакаЗнаме (40п)Назив на сликата
colonialFlag of The Gambia (1889-1965).pngFlag of The Gambia (1889-1965).png
armyFlag of The Gambia.svgFlag of The Gambia.svg

Воени бајраци, павилјони и стандарди

Шаблонов има и варијанта на знамето наменета за армијата што може да се користи со Шаблон:Армија:

  • {{армија|Гамбија}} Gambian Army
  • {{знамеикона|Гамбија|армија}}Гамбија

Алијаси што пренасочуваат

Шаблонов може да се користи и преку алијас (применет како пренасочување кон овој шаблон):
Алијас{{знаме|алијас}} извод{{државнознаме|алијас}} извод
GMB (преглед) Гамбија Гамбија
GAM (преглед) Гамбија Гамбија
The Gambia (преглед) Гамбија Гамбија

Пример за употреба

  • {{знаме|Гамбија}} Гамбија
  • {{знамеикона|Гамбија}}Гамбија
  • {{државнознаме|Гамбија}} Гамбија

Употреба на варијанта

  • {{знаме|Гамбија|colonial}} Гамбија
  • {{знамеикона|Гамбија|colonial}}Гамбија

Употреба на алијас за пренасочување