Шаблон:Country data Австралија

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Икона за документација Шаблонска документација

Шаблон:Country data Австралија е внатрешен содржател на податоци и не е предвиден за непосредно превемтнување. Се користи на посреден начин, преку шаблоните знаме, знамеикона и други.

Стандардни параметри

Параметар Вредност Значење
alias Австралија Наслов на главата статија (Австралија)
shortname alias Австралија (незадолжително) Име за приказ во врската, доколку alias е повеќезначно име, како на пример
flag alias Flag of Australia.svg Назив на сликата (File:Flag of Australia.svg, прикажана горе-десно)

Варијанти на знамињата

Ознака Знаме (40п) Назив на сликата
naval Naval Ensign of Australia.svg Naval Ensign of Australia.svg
air force Air Force Ensign of Australia.svg Air Force Ensign of Australia.svg

Воени бајраци, павилјони и стандарди

Шаблонов има и варијанта на знамето наменета за военатата морнарица што може да се користи со Шаблон:Морнарица:

  • {{морнарица|Австралија}} Royal Australian Navy
  • {{знамеикона|Австралија|naval}}Австралија

Шаблонов има и варијанта на знамето наменета за военото воздухопловство што може да се користи со Шаблон:Воено воздухопловство:

  • {{воено воздухопловство|Австралија}} Royal Australian Air Force
  • {{знамеикона|Австралија|воено воздухопловство}}Австралија

Алијаси што пренасочуваат

Шаблонов може да се користи и преку алијас (применет како пренасочување кон овој шаблон):
Алијас {{знаме|алијас}} извод {{државнознаме|алијас}} извод
AUS (преглед)  Австралија  Австралија

Пример за употреба

Употреба на алијас за пренасочување

Сродни шаблони

Погледајте ги и следниве сродни шаблони што содржат country_data: