Шаблон:Audio-nohelp

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето

[[:Media:{{{1}}}|{{{2}}}]]


Намена[уреди извор]

Овој шаблон овозможува врска до аудиоподатотека за нејзиното брзо преслушување. Се користи inline во текст, за преслушување на изговорот и слично. Се користи во ситуации каде шаблонот се користи многу пати и не е потребна помош за секоја врска. (погледни Морзеова азбука како за пример).

Бидејќи шаблонот не прикажува врска за помош, потребно е да се постави {{Inline audio}} објаснувањето некаде во статијата.

Начин на користење[уреди извор]

{{Audio-nohelp|<име на аудиоподатотеката>|<текст кој се користи за врска до аудиоподатотеката>}}

Пример:

{{Audio-nohelp|X morse code.ogg|X}}

ќе го даде следново:

X

Поврзано[уреди извор]

  • {{Audio}}, варијанта на овој шаблон со врска за помош.
  • {{Spoken}}, шаблон кој додава само малечка икона без врска.
  • {{Listen}}, шаблон кој додава аудиоснимка вон главниот текст.