Шаблон:Шпоништ/doc

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето

Употреба[уреди извор]

Шпоништ се користи за поништување на шаблони во еднопробелен фонт. Сличен е на {{швп}} по тоа што поддржува многу параметри, но не дава врска во името на шаблонот. Сличен е и на {{швк}}, но не спречува прелом на текстот.

Пример[уреди извор]

{{шпоништ|фоо|бар|баз|боо}} дава {{фоо|бар|баз|боо}} во испишаната страница.