Шаблон:Страничник

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Икона за документација Шаблонска документација[преглед] [уреди] [историја] [превчитај]

Овој шаблон е мета-шаблон кој може да се користи за создавање на стилизирани пловечки кутии со одредена содржина.

Начин на користење[уреди извор]

  • |text= – текстот кој се прикажува во кутијата
  • |image= – слика (или друга содржина)
  • |imageright= – слика (или друга содржина) за приказ во посебна клетка од табелата десно во кутијата
  • |position= – ако е нагодено на left, кутијата ќе плови на левата страна од страницата, ако се изостави ќе плови на десната страна
  • |style= – стилови кои важат за кутијата
  • |textstyle= – стилови кои важат само за текстот во кутијата
  • |below= – содржина која се појавува во нов ред под главната клетка (со широчина колку широчината на кутијата)

Поврзано[уреди извор]