Шаблон:Следечка категорија

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Икона за документација Шаблонска документација[преглед] [уреди] [историја] [превчитај]

Ова е известувачки квадрат за {{Следечка категорија}}.

Се користи за да укаже на тоа дека категоријата е следечка категорија — вид категорија што служи за создавање на списоци на шаблони или страници што користат дадена синтакса или елементи.

Употреба[уреди извор]

{{Следечка категорија}}


{{Следечка категорија|Дополнителен опис под главниот текст}}


Со употребата на овој известувачки квадрат во категориските страници, страниците се категоризираат во Категорија:Следечки категории. Кога ќе се прикаже на било каква страница, шаблонот не додава категорија, туку само служи како потсетник за тоа каде треба да се користи известувачкиот квадрат.

Со додавање на |hidden=yes во шаблонот ќе ја скриете категоријата и ќе се појави порака иста како {{Скриена категорија}}. Ова е наменето да заштеди простор на страниците кајшто има повеќе шаблони, наместо да има уште еден известувачки квадрат со {{Скриена категорија}}.

Не заменувајте го шаблонов.

Други шаблони за категории[уреди извор]

За именски простори

Одржување