Шаблон:Производ

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на: содржини, барај
Икона за документација Шаблонска документација[преглед] [уреди] [историја] [превчитај]

Примена[уреди | уреди извор]

{{ производ
| title      = 
| image      = 
| caption     = 
| inventor     = 
| launch year   = 
| company     = 
| available    = 
| current supplier = 
| last production = 
| notes      = 
}}

Пример[уреди | уреди извор]

Машина за перење „Ризон“
Изумител Ендрју Ризон
Излегол 2009
Достапен? да
Сегашен снабдувач Ризон
{{ производ
| title      = Машина за перење „Ризон“
| image      = 
| caption     = 
| inventor     = [[Ендрју Ризон]]
| launch year   = 2009
| company     = 
| available    = да
| current supplier = Ризон
| last production = 
| notes      = 
}}

Микроформат[уреди | уреди извор]

HTML означувањето што го прави овој шаблон содржи hProduct-микроформат, со чија помош сметачите можат да ги расчленуваат податоците за производот, или автоматски за индексирање на статии во Википедија за пребарувачи, или пак преку прелистувачка алатка работена од човек. За повеќе информации за употребата на микроформати на Википедија, погледајте го проекот за микроформати.

hProduct користи HTML класи како:

 • brand
 • category
 • description
 • fn
 • hproduct
 • identifier
 • listing
 • photo
 • price
 • review
 • type
 • url
 • value

Не ги преименувајте и бришете овие класи; не расклопувајте вгнездени елементи што ги користат.

Видете исто така[уреди | уреди извор]