Шаблон:Писмо/Старословенско

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето

{{{1}}}

Овој шаблон е наменет да ги подржи старословенските фонтови и со него се објавуваат оригиналните старокирилични букви. Шаблонот се користи за запишување старословенски зборови.


Пример
{{Script|Cyrs|аблъко}}
аблъко
{{Script|Cyrs|ночь}}
ночь

Technical features[уреди извор]

Фонтот кој се користи за овој шаблон ги содржи скоро сите старословенски кирилични букви. Дополнителни букви можат да се подржат со следните фонтови:

Поврзано[уреди извор]