Шаблон:Основни Планкови единици

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Име
Димензија Израз Вредност[1] (SI единици)
Планкова должина должина (L) 1,616 199(97) × 10−35 m[2]
Планкова маса маса (M) 2,176 51(13) × 10−8 kg[3]
Планково време време (T) 5,391 06(32) × 10−44 s[4]
Планков полнеж електричен полнеж (Q) 1,875 545 956(41) × 10−18 C[5][6][7]
Планкова температура температура (Θ) 1,416 833(85) × 1032 K[8]

Поврзано[уреди извор]

Наводи[уреди извор]