Шаблон:Меѓупростори

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето

 

Икона за документација Шаблонска документација[преглед] [уреди] [историја] [превчитај]

Шаблон наменет за добивање на единечни и повеќекратни беспреломни простори („ “). Користи {{јамка15}}.

Синтакса 
{{меѓупростори|N}}
каде незадолжителниот параметар N е саканиот број на последователни беспреломни простори (бројчено, во опсег од 1 до 15).
{{меѓупростори}}
дава единечен беспреломен простор. Можете да се послужите и со {{nbsp}} (што пренасочува кон овој шаблон) како кратенка за единечен беспреломен простор.

Поврзано[уреди извор]

  • {{фатирање}} - поставање на меѓупростори во px, em или ex