Шаблон:Кратенка

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Кратенки:
Икона за документација Шаблонска документација[преглед] [уреди] [историја] [превчитај]
Оваа шаблонска документација е превметната од Шаблон:Кратенка/doc [уреди]

Употреба[уреди извор]

Овој шаблон најчесто се користи на страниците за насоки и начела на Википедија со цел да го прикаже најкраткиот пат до дадена страница. На пример, ВП:КРАТЕНКИ пренасочува кон Википедија:Кратенки. Поентата на овој шаблон не е да го листа секое пренасочување (впрочем, затоа постои Специјални:Whatlinkshere); за било која дадена страница, би требало да ги листа само лесно-запомнливите пренасочувања, и тоа едно до две.

Не го користете овој шаблон на други шаблони, на пример да кажете дека скратениот пат за Шаблон:Безврска е всушност {{Безврска}}. Нема потреба да се кажува очигледното како тоа, бидејќи по правило секој шаблон го користи своето име како скратен пат.