Шаблон:Кин

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Икона за документација Шаблонска документација[преглед] [уреди] [историја] [превчитај]

Шаблонот е наменет за ставање на кинески збор или израз во статијата, по потреба додавајќи му транскрипција и превод. Притоа можете да ставите упростени знаци, традиционални знаци или обете. Ако не знаете за какви знаци станува збор, употребете го поопштиот шаблон {{lang-zh}}.

Употреба
{{кин|традиционални знаци|упростени знаци|пинјин|македонска транскрипција|превод}}

Задолжително се става еден од првите два параметри, а сите други се незадолжителни. Доколку се укажани двата први параметри, но се исти, тогаш знаците ќе се покажат само еднаш, без појаснувањето „трад.“ и „упр.“.

Примери
  • {{кин|漢字|汉字|hànzì|ханце|хански знаци}}
кинески: 漢字
  • {{кин|中國模板|中国模板|zhōng​guó mú​bǎn|џунгуо мубан|шаблон „Кина“}}
кинески: 中國模板
кинески: 中國模板
  • {{кин|中國模板|中國模板}}
кинески: 中國模板