Шаблон:Шаблонска категорија

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Икона за документација Шаблонска документација[преглед] [уреди] [историја] [превчитај]

Овој шаблон треба да стои на врвот на категории што содржат шаблони и подкатегории со шаблони. Ако категоријата содржи шаблони што не се навигациони шаблони, типот на шаблоните треба да се означи со параметрот type, пр.

{{Категорија за шаблони|type=infobox}}

за инфокутии.

Параметрите description и/или help исто така може да се искористат за да се даде краток опис за содржината на категоријата и/или инструкции за тоа како да се додаде шаблон во категоријата. Ако не се користи help, постои стандардно објаснување. Параметрот description може да се искористи за да се даде врска до една или повеќе поврзани статии, пр.

{{Шаблонска категорија
|description = Шаблони поврзани со темата [[тема]].
}}

{{Шаблонска категорија
|type = external link
|description = Шаблони што помагаат во правење и форматирање на надворешни врски за [[тема]].
}}

Други шаблони за категории[уреди извор]

За именски простори

Одржување