Шаблон:Историја на Турција

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Дел од серијалот за Турција

Историја на Турција

Emblem of Turkey.svg
Античка историја

Рана историја
Турска миграција
Селџуци

Среден век

Османлиска империја

Модерна Турција

Независност
Прва Светска војна
Република Турција

Портал:Турција

Видете исто така[уреди извор]