Шаблон:Историја на Норвешка

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на: содржини, барај
Дел од серијалот за Норвешка

Историја на Норвешка

Coat of arms of Norway.svg
Стар век

Рана историја
Викинзи

Среден век

Калмарски сојуз
Данска-Норвешка
Триесетгодишна војна
Сконска војна
Големите северни војни
Шведска-Норвешка

Модерна Норвешка

Прва Светска војна
Втора Светска војна
Норвешка

Портал:Норвешка

Видете исто така[уреди извор]