Шаблон:Историја на Австрија

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на: содржини, барај
Дел од серијалот за Австрија

Историја на Австрија

Austria coat of arms official.svg
Античка историја

Рана историја
Халштатска култура
Норик
Маркомани
Крал Само
Карантанија
Бабенбершка династија

Хабсбуршка империја

Хабсбуршка династија
Свето Римско Царство
Ерцхерцочка Австрија
Хабсбуршка монархија
Австриско царство
Германски сојуз
Австроунгарија

Прва светска војна

Сараевски атентат
Германска Австрија
Прва Австриска република
Австрофашизам
Аншлус

Втора светска војна

Национален социјализам

Модерна историја

Австрија

Портал:Австрија

Видете исто така[уреди извор]