Шаблон:Инфокутија за археолошки локалитет во Република Македонија

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Macedonian archaeology stub icon.svg
Macedonian archaeology stub icon.svg
Археолошко наоѓалиште
{{{име}}}
[[Податотека:{{{слика}}}|{{{големина на слика}}}]]

{{{опис}}}

{{{име}}} is located in Археолошки локалитет во Македонија<div style="position: absolute; z-index: 2; top: Грешка во изразот: Неочекуван оператор <%; left: Грешка во изразот: Неочекуван оператор <%; height: 0; width: 0; margin: 0; padding: 0;">
[[File:Археомак 2.0 графички знак ({{{тип}}}).svg|16x16px|{{{име}}}
|link=|alt=]]
{{{име}}}
{{{име}}}
(Грешка во скриптата: Нема модул наречен „Location map/old“.)
Основни податоци
Име {{{име}}}
Место [[{{{место}}}]]
Општина {{{општина}}}
Тип


Период [[{{{период}}}]]
[[{{{период1}}}]]
[[{{{период2}}}]]
Портал:Археологија
Икона за документација Шаблонска документација[преглед] [уреди] [историја] [превчитај]

Каде се користи[уреди извор]

Шаблонот се користи во статии за археолошки локалитети во Република Македонија.

Начин на користење[уреди извор]

  • назив, назив на археолошкиот локалитет
  • место, назив на поблиско населено место во чија околина се наоѓа археолошкиот локалитет

Категоризација на археолошките локалитети[уреди извор]

Археолошко доба[уреди извор]

  • период, временски период од кој датериа археолошкиот локалитет
    • доколу се протега во повеќе временски периоди, истите се наведуваат со користење на период1 и период2 параметарот

Тип на археолошко наоѓалиште[уреди извор]

  • тип, тип на археолошкиот локалитет (населба, некрпола, могила, ...)
    • доколку археолошкиот локалитет може да се типизира на повеќе начини се користи тип1 и тип2 параметарот