Шаблон:Инфокутија за авиокомпанија

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на: содржини, барај
{{{airline}}}
[[Слика:{{{image}}}| 250px |]]
IATA
{{{IATA}}}
ICAO
{{{ICAO}}}
Ознака
{{{callsign}}}
Формирана {{{founded}}}
Започнати операции {{{commenced}}}
Завршени операции {{{ceased}}}
Бази {{{bases}}}
Хабови {{{hubs}}}
Секундарни хабови {{{secondary_hubs}}}
Фокус градови {{{focus_cities}}}
Редовна програма на лет {{{frequent_flyer}}}
Чекална {{{lounge}}}
Соработки {{{alliance}}}
Филијали {{{subsidiaries}}}
Големина на флота {{{fleet_size}}}
Дестинации {{{destinations}}}
Родителска компанија {{{parent}}}
Слоган {{{company_slogan}}}
Седиште {{{headquarters}}}
Клучни луѓе {{{key_people}}}
Мрежно место: {{{website}}}
Икона за документација Шаблонска документација[преглед] [уреди] [историја] [превчитај]
Коментар Овој шаблон содржи еден или повеќе незадолжителни параметри. Поподробно на страницата за разговор.

Овој шаблон содржи некои крајно сложени и езотерични синтаксини елементи. Не се обидувајте да го менувате шаблонов доколку не сте апсолутно сигурни дека целосно сфаќате за што се работи во кодот и сте подготвени целосно да ја поправите штетата која евентуално би ја нанеле. Сите експерименти правете ги во шаблонскиот песок или во корисничкиот простор.

Употреба[уреди | уреди извор]

{{Инфокутија за авиокомпанија}} ги сумира најважните информации за една авиокомпанија. Потполнете го долниот формулар и вметнете го во статијата:

{{Инфокутија за авиокомпанија
| airline    = (името на авиокомпанијата) 
| image     = (слика)
| image_size   = (големина на сликата)
| IATA      = (IATA резервациски код за авиокомпании)
| ICAO      = (ICAO резервациски код за авиокомпании)
| callsign    = (ознака за авиокомпанијата)
| founded    = (датум на формирање)
| commenced   = (започнати операции)
| ceased     = (завршени операции)
| hubs      = (хабови)
| secondary_hubs = (секундарни хабови)
| focus_cities  = (фокус градови)
| frequent_flyer = (чести летови)
| lounge     = (приватни чекални)
| alliance    = (во сојуз со други авиокомпании)
| subsidiaries  = (филијали)
| fleet_size   = (големина на флотата)
| destinations  = (дестинации)
| parent     = (родителска компанија)
| company_slogan = (слоган на компанијата)
| headquarters  = (штаб/седиште)
| key_people   = (клучни луѓе)
| website    = (вебсајт)
}}