Шаблон:Инфокутија Шкотски остров

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на: содржини, барај
Инфокутија Шкотски остров
Местоположба
[[Image:{{{Map}}}|240px]]
OS-назнака {{{GridReference}}}
Координати {{{coordinates}}}
Знамето на Шкотска Штит на Војводата од Хамилтон
Рангот по население важи за сите населени шкотски острови (ако е прикажан).
Икона за документација Шаблонска документација[преглед] [уреди] [историја] [превчитај]
 1. пренасочување Шаблон:Превметната шаблонска документација


Параметри[уреди извор]

Минимални параметри[уреди извор]

{{Инфокутија Шкотски остров
| GridReference=
| area= 
| highest elevation= 
| Population= 
| island group=
| local authority=
| references=
}}


Незадолжителни параметри[уреди извор]

| Map=
| official_name=
| latitude=
| longitude=
| caption=
| celtic name=
| gaelic pronunciation=
| norse name=
| meaning of name=
| area rank= 
| population rank=
| main settlement=


Полн список на параметри[уреди извор]

{{Инфокутија Шкотски остров
| Map=
| official_name=
| latitude=    <!-- децимални степени -->
| longitude= -  <!-- негативно за запад -->
| GridReference=
| caption=  <!--по основно: xx во рамките на Шкотска-->
| celtic name= 
| gaelic pronunciation=
| norse name=
| meaning of name=
| area=  {{convert||ha|sqmi|2}}
| area rank= 
| highest elevation= {{convert||m|ft|0}} 
| Population=   <!-- Попис 2001 г.-->
| population rank=
| main settlement=
| island group=
| local authority=
| references=<ref>Пописот од 2001 г. согласно „[[Список на острови во Шкотска]]“</ref><ref name=Smith>{{Haswell-Smith}}</ref>
<ref>[http://www.ordnancesurvey.co.uk/ Картографски завод на Велика Британија]</ref>
}}

Автоматизирани функции[уреди извор]

 • Внесувајќи геог. ширина и должина дава опишана карта на Шкотска кајшто местото е означено и со натпис.
 • Параметарот official_name ќе го замени {{PAGENAME}} наслов, натпис и опис на картата,.
 • GridReference се врзува користејќи {{coord}} со display=inline,title.
 • Описот на картата станува „{{PAGENAME}} во рамките на Шкотска“ освен ако не се зададе caption=xxx.

Микроформат[уреди извор]

HTML-означувањето кое се добива со овој шаблон вклучува микроформат hCard, што овозможува расчленување на топонимот и местоположбата од страна на сметачот, или по автоматска постапка за каталогизација на статија низ википедијата, или преку алатка во прелистувачот со која работи корисникот, за (на пример) додавање на наслов во именик. Во hCard има микроформат Geo, што дополнително овозможува расчленување на координатите (геог. ширина и геог. должина), за да може да се побараат на карта, или да се преземат и стават во GPS-уред. За повеќе информации за употребата на микроформати на Википедија, погледајте го проектот за микроформати.

Ако местото има „основано“, „отворено“ или сличен датум, користете {{Почетен датум}}.

hCard користи HTML-класи, вклучувајќи ги:

 • adr
 • agent
 • category
 • county-name
 • extended-address
 • fn
 • label
 • locality
 • nickname
 • note
 • org
 • region
 • street-address
 • vcard

Geo се повикува со {{coord}}, и користи HTML-класи:

 • geo
 • latitude
 • longitude

Не ги преуменувајте или отстранувајте овие класи; ниту пак треба да склопувате вгнездените елементи коишто ги користат.

Кога назначувате координати, не бидете претерано прецизни.