Шаблон:Инфокутија ФИБА турнир

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Коментар Овој шаблон содржи еден или повеќе незадолжителни параметри. Поподробно на страницата за разговор.

Овој шаблон содржи некои крајно сложени и езотерични синтаксини елементи. Не се обидувајте да го менувате шаблонов доколку не сте апсолутно сигурни дека целосно сфаќате за што се работи во кодот и сте подготвени целосно да ја поправите штетата која евентуално би ја нанеле. Сите експерименти правете ги во шаблонскиот песок или во корисничкиот простор.

Икона за документација Шаблонска документација[преглед] [уреди] [историја] [превчитај]

Употреба[уреди извор]

{{Инфокутија ФИБА турнир
| gender    = <!-- women (if it's a women's tournament); if not, DO NOT add this parameter -->
| type     = <!-- Africa, Americas, Asia, Asia Stankovic, Asia U-16, Asia U-18, Asia U-20, Europe, Europe U-16, Europe U-18, Europe U-20, Oceania, SEABA, SEABA Cup, SEABA U-16, SEABA U-18, World, World U-17, World U-19 -->
| year     = 
| logo     = <!-- link to image (Image.ext) -->
| size     = <!-- custom image size; default is 200 (OPTIONAL) -->
| caption   = <!-- image caption (OPTIONAL) -->
| host     = <!-- full name of host nation, UNLINKED -->
| host-flagvar =
| dates    = 
| teams    = <!-- number of teams participating in the tournament -->
| federations = <!-- total number of federations associated to the regional federation -->
| venues    = <!-- number of sporting venues hosting matches -->
| cities    = <!-- number of cities hosting matches -->
| champions  = <!-- full name of winning nation, UNLINKED -->
| champions-flagvar =
| title_number = <!-- number of titles of the winning team, after the tournament -->
| mvp     = <!-- most valuable player (OPTIONAL) -->
| ppg_p    = <!-- player with most points per game (OPTIONAL)-->
| ppg_t    = <!-- team with most points per game (OPTIONAL)-->
| rpg_p    = <!-- player with most rebounds per game (OPTIONAL)-->
| rpg_t    = <!-- team with most rebounds per game (OPTIONAL)-->
| apg_p    = <!-- player with most assists per game (OPTIONAL)-->
| apg_t    = <!-- team with most assists per game (OPTIONAL)-->
| website   = <!-- website URL (OPTIONAL) -->
| prevseason  = <!-- previous tournament (OPTIONAL) -->
| nextseason  = <!-- next tournament (OPTIONAL) -->
}}

Наслови и поднаслови[уреди извор]

By default, the title and subtitle are determined from the year, type, and gender, using one of the subtemplates of this template. To override the default values, use

| title    =
| subtitle   =

Пример[уреди извор]

Официјално лого на Евробаскет 2005
Мрежно место
Евробаскет 2005
Детали за турнирот
Домаќин Србија и Црна Гора
Датуми Септември 16 – Септември 25
Тимови 16 (од 48 федерации)
Сали (во 4 градови)
Победник  Грција (2-ри титула)
MVP Германија Dirk Nowitzki
Tournament statistics
Играчи Тимови
Поени Германија Nowitzki (26.1)  Шпанија (87.0)
Rebounds Русија Kirilenko (11.8)  Русија (41.2)
Assists Грција Diamantidis (5.0)  Израел (14.3)
{{Инфокутија ФИБА турнир
| continent  = Европа
| year     = 2005
| logo     = Fond blanc.svg
| size     = 162
| caption   = Официјално лого на Евробаскет 2005
| host     = Србија и Црна Гора
| dates    = Септември 16 – Септември 25
| teams    = 16
| federations = 48
| venues    = 5
| cities    = 4
| champions  = Грција
| title_number = 2
| mvp     = {{flagicon|Германија}} [[Dirk Nowitzki]]
| ppg_p    = {{flagicon|Германија}} [[Dirk Nowitzki|Nowitzki]] (26.1)
| ppg_t    = {{Bk|Шпанија}} (87.0)
| rpg_p    = {{flagicon|Русија}} [[Andrei Kirilenko|Kirilenko]] (11.8)
| rpg_t    = {{Bk|Русија}} (41.2)
| apg_p    = {{flagicon|Грција}} [[Dimitris Diamantidis|Diamantidis]] (5.0)
| apg_t    = {{Bk|Израел}} (14.3)
| website   = [http://www.fibaeurope.com/eurobasket2005/en/Default.asp Евробаскет 2005]
}}


Поврзано[уреди извор]