Шаблон:Инфокутија Држава

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Padlock.svg

Овој високоризичен шаблон е заштитен од уредување со цел да се спречи вандализам. (дневник на заштувања). Ве молиме дискутирајте ги измените во страницата за разговор или барајте отстранување на заштитата. Можете да користите {{editprotected}} на страницата за разговор за да побарате од администарторот да изврши уредување наместо вас.

Икона за документација Шаблонска документација[преглед] [уреди] [историја] [превчитај]

Оваа инфокутија се користи за појаснување на статии од следниве два вида: Држава/територија или Географско политичка организација. Синтаксичкиот формат на параметри и примери е прикажан во прикажи/сокриј секциите подолу.

Синтакса

Примери

Песок

Отворен е песок за да се тестираат нови работи пред да се применат правилно во шаблонот:

Шаблон:Инфокутија за држава/песок

Ако е можно, ве молам обидете се да ги приспособите модификациите така што ќе бидат видливи за сите видови на пребарувачи и сите видови компјутери. Благодариме!

Микроформат

HTML-ознаките што ги дава шаблонов вклучуваат hCard-микроформат, со чија помош сметачот го расчленува името на местото и неговата местоположба, или автоматски за заведување на статии во Википедија, или преку рачно управувана прелистувачка алатка, со цел (на пример) да додаде наслов во адресар. Повеќе информации за употребата на микроформати на Википедија ќе добиете на проектот за микроформати.

Ако местото или складиштет има „established“, „founded“, „opened“ или слична година својствна на денот, користете {{Start date}} (освен ако е пред 1583 г.); ако има URL-адреса, користете {{URL}}..

hCard користат HTML-класи, меѓу кои и:

 • adr
 • category
 • county-name
 • extended-address
 • fn
 • label
 • locality
 • nickname
 • note
 • org
 • street-address
 • vcard

Ве замолуваме да не ги преименувате или отстранувате овие класи; ниту пак да ги уривате згнездените елементи кои ги користат.

Наводи

 1. 1,0 1,1 1,2 1,3 „Cameroon“. International Monetary Fund. конс. 2009-04-22. 
 2. 2,0 2,1 „Symbols of the EU“. Europa. конс. 2008-01-09. 
 3. The New Oxford American Dictionary, Second Edn., Erin McKean (editor), 2051 pages, May 2005, Oxford University Press, ISBN 0-19-517077-6.