Шаблон:Децимали

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на: содржини, барај
Икона за документација Шаблонска документација[преглед] [уреди] [историја] [превчитај]

Употреба[уреди извор]

{{децимали|број|децимали (највеќе 12)}}

Примери[уреди извор]

  • {{децимали|1234|-2}} → 1200
  • {{децимали|1234|0}} → 1234
  • {{децимали|1234|1}} → 1234,0
  • {{децимали|1234|2}} → 1234,00
  • {{децимали|9/8|5}} → 1,12500
  • {{децимали|1/3|15}} → 0,333333333333 (ги дава само првите 12 цифри)
  • {{децимали|1/33|7}} → 0,0303030
  • {{децимали|0,006|1}} → 0,0

Поврзано[уреди извор]