Шаблон:Вики-Одржување

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Икона за документација Шаблонска документација[преглед] [уреди] [историја] [превчитај]

Употреба[уреди извор]

Овој шаблон ги собира сите корисни врски и шаблони кои се потребни за рутинското одржување на Википедија. За повеќе информации (особено ако не сте добро запознати со целиот процес), видете ги деталните упатства на ВП:ОД.

Шаблонов е дизајниран за поставувања во корисничкиот простор (на пример, корисничката страница) на учесниците во ВикиПроект Одржување, за да им биде при рака во секој момент. Наместо

{{Вики-Одржување}}

можете да го вклучите шаблонов и преку

{{ВП:ОД}}.

Исто така, можете автоматски да го пополните полето (вашето корисничко име) во шаблоните, со тоа што ќе го употребите шаблонов на овој начин:

{{Вики-Одржување|КорисничкоИме}}. Ова ќе го олесни користењето на шаблоните, бидејќи нема да морате да си го пишувате името во нив при секое користење.

Ако дополнително сакате постојано да биде отворен шаблонот, употребете го параметарот state, на овој начин:

{{Вики-Одржување|КорисничкоИме|state=show}}