Шабан Иљаз

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето

Шабан Иљаз е поет, преведувач од ромската националност во Македонија.

Биографија[уреди | уреди извор]

Иљаз е роден во Скопје во 1955 година. Завршил средно стручно образование. Член на ДПМ од 1996 година. Автор е на стихозбирките: Корењата на мојот прадедо (1985), Споменикот на бесмртните (1990), Светлината на цветот (1998).