Чука (Годивје)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Чука
археолошко наоѓалиште
Чука is located in Археолошки локалитет во Македонија
Чука
Чука
(Грешка во скриптата: Нема модул наречен „Location map/old“.)
Местоположба 41°22′7″N 21°19′3″E / 41.36861° СГШ; 21.31750° ИГД / 41.36861; 21.31750Координати: 41°22′7″N 21°19′3″E / 41.36861° СГШ; 21.31750° ИГД / 41.36861; 21.31750
Основни податоци
Име Чука
Место Годивје, Прилепско
Општина Кривогаштани
Тип

Археомак 2.0 графички знак (некропола).svg некропола

Период непознат период
Портал „Археологија“  • Проект „Археомак“

Чука — археолошки локалитет во прилепското село Годивје. Локалитетот поради неистраженоста не е датиран и преставува локалитет од типот на некропола. Во 1951-1957 македонскиот антрополог Јован Ф. Трифуноски при своите истражувања забележал дека на овој локалитет кој се наоѓа недалеку од селската црква „Св. Атанасиј“ во месноста викана Чука лежат гробови во правец исток-запад. Во минатото локалните жители при ископување на гробовите околу скелетите пронаоѓале и камени плочи во вид на преклопи.[1]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. 1,0 1,1 Јован Ф. Трифуновски, Битољско - Прилепска котлина, Антропогеогрофско проучавоњо, Београд 1998
  2. Коцо, Димче (1996). Археолошка карта на Република Македонија. Скопје: МАНУ. ISBN 9789989101069