Чуката - Блатец (археолошко наоѓалиште)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Ирин дол
археолошко наоѓалиште
Ирин дол is located in Македонија
Ирин дол
Местоположба на Ирин дол во Македонија
Местоположба Координати: Недостасува географска ширина
Координати: Координати: Недостасува географска ширина
{{#coordinates:}}: неважечка гео. ширина
Основни податоци
Име Ирин дол
Место Блатец
Тип

Археомак 2.0 графички знак (могила).svg могила

Период римско време
Портал „Археологија“

Археолошкото наоѓалиште Чуката е могила од римското време. Се наоѓа на 1 км северно од селото Блатец, на зарамнето плато, во нивата на М. Крстев. Има пречник од 20 м и височина од 3,5 м. На југоисточната страна е оштетена.

Поврзано[уреди | уреди извор]

Други археолошки наоѓалишта во околината на Виница.

Литература[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]