Чукарец

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Чукарец
Τσιουκαρέτσικ / Maja e Çukapecit
Grammospeak.jpg
Поглед на Чукарец од југ
Највисока точка
Надм. вис.2.521 м
Координати40°20′53″ N; 20°46′45″ E / 40.3480° СГШ; 20.7793° ИГД / 40.3480; 20.7793Координати: 40°20′53″ N; 20°46′45″ E / 40.3480° СГШ; 20.7793° ИГД / 40.3480; 20.7793
Географија
МестоНестрамско, Егејска Македонија и Колоња, Албанија
Матичен венецГрамушта

Чукарец (албански: Gramoz, Maja e Çukapecit; грчки: Τσιουκαρέτσικ или Τσιουκαπέτσικ, Τσιουκα Πέτσικ, Γράμος, Γράμμος) — највисокиот врв на планината Грамушта (Грамос). Висок е 2.521 м и сместен на границата помеѓу Грција (Нестрамско, Егејска Македонија) и Албанија (округ Колоња). На него стои граничната пирамида бр. 6.[1]

До врвот се стасува од Пилкати (1.240 м) за околу 4 часа, од Денско (1.440 м) и Грамушта (1.400 м) за 5 часа.[2] Првите две се во Коничко, Епир, а третото е во Нестрамско, Егејска Македонија.

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Νέζης, Νίκος (2010). Τα ελληνικά βουνά : γεωγραφική εγκυκλοπαίδεια. Τόμος 2. Ηπειρωτική Ελλάδα. Πελοπόννησος - Στερεά Ελλάδα - Θεσσαλία - Ήπειρος - Μακεδονία - Θράκη. Αθήνα: Ελληνική Ομοσπονδία Ορειβασίας Αναρρίχησης : Κληροδότημα Αθ. Λευκαδίτη. стр. 293. ISBN 978-960-86676-6-2.
  2. Νέζης, Νίκος (2010). Τα ελληνικά βουνά : γεωγραφική εγκυκλοπαίδεια. Τόμος 2. Ηπειρωτική Ελλάδα. Πελοπόννησος - Στερεά Ελλάδα - Θεσσαλία - Ήπειρος - Μακεδονία - Θράκη. Αθήνα: Ελληνική Ομοσπονδία Ορειβασίας Αναρρίχησης : Κληροδότημα Αθ. Λευκαδίτη. стр. 294. ISBN 978-960-86676-6-2.