Ландкројцер П. 1500 Чудовиште

Од Википедија — слободната енциклопедија
(Пренасочено од Чудовиште (тенк))
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Ландкројцер П. 1500 Чудовиште

Страничен цртеж на П. 1500 Чудовиште

Ландкројцер П. 1500 Чудовиште Landkreuzer P. 1500 Monster
Општи карактеристики
Посада 100+
Должина 42.00 m
Широчина 18.00 m
Висина 7.00 m
Тежина 2500 тони
Оклоп и наоружување
Оклоп 250 mm (предница на трупот)
Главно наоружување 800 mm Дора/Шверер Густав К (Е) железнички топ
Споредно наоружување 2 150 mm sFH 18/1 L/30 Ховицери
Повеќекратен 15 mm MG 151/15
Подвижност
Погон 4 MAN M9v 40/46 подморнички дизел мотори
2200 кс
Амортизација
Патна брзина 15 км/ч
Моќ/тежина
Достиг ?

Ландкројцер П. 1500 Чудовиште (Landkreuzer P. 1500 Monster) бил предпрототипен ултратежок тенк наменет како подвижна платформа за Крупов 800-милиметарски Шверер Густав артилериски топ. Иако неговиот развој започнал во декември 1942 по даденото одобрение од Адолф Хитлер, проектот наскоро бил откажан од страна на Алберт Шпер и останал само како нацрт. Доколку проектот бил остварен, овој тенк би бил многу поголем од Панцер VIII Маус (најголемиот произведен тенк), па дури и поголем од огромниот Ландкројцер П. 1000 Стаорец (кој исто така не бил реализиран).

Поврзано[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]