Чудовиште од островот Хук

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето

Чудовиште од острвот Хук (англиски: The Hook Island Sea Monster) е назив за чудна сенка која се појавила во водата кај острвот Хук, кој припаѓа на Австралија.

Многумина овој настан го емтаат само како лажна фотографија. На 12 декември 1964 година жената Ле Серек забележала чуден предмет во водата. Предметот личел на џиновски полноглавец. Серек на крајот сепак собрала храброст да влезе во водата и успела да го фотографира предметот. Се покажало дека предметот е подолг отколку што таа мислела. Прво мислела дека суштеството е мртво бидејќи не се помрднувало. Кога го фотографирала се вратила во чамецот, но суштеството тогаш почнало да се движи.[1][2]

Наводи[уреди | уреди извор]