Чудовиште од Рифт Вели

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Чудовиште од Големата раседна долина
Spinosil.svg
ВидКриптид
ПодвидЖив диносаурус”, Криптозоолошки влекач
Подрачје Кенија
ЖивеалиштеПодрачје на Големата раседна долина
Илустрација.
илустрација на наводниот изглед на Чудовиштaта од Големата раседна долина (според описот каде наликува на Спиносауруси)
Илустрација.
илустрација на наводниот изглед на Чудовиштaта од Големата раседна долина (според описот каде наликува на Диметродони)

Чудовиште од Рифт Вели (англиски: Rift Valley monster) е назив за криптид кој наводно живее на подрачјето на Рифт Вели во Кенија. Оваа суштество прв го опишал шкотскиот истражувач Џон Валтер Грегори.

Опис на криптидот[уреди | уреди извор]

Постојат два описа на оваа суштество:

  • Опис во кој наликува на Тероподски диносаурус;
  • Опис во кој наликува на Диметродон;

Двата описа се слични со описите на криптидот Нгума-монене.

Опис во кој наликува наТероподски диносаурус[уреди | уреди извор]

Се опишува како Тероподски диносаурус кој наликува на Спиносаурус. На грбот има голема „перка“, долга опашка, крлуштава кожа, остри заби и оди на две нозе.

Опис во кој наликува на Диметродон[уреди | уреди извор]

Се опишува како влекач кој наликува на Диметродон. На грбот има голема „перка“, долга опашка, крлуштава кожа, остри заби и оди на четири нозе.

Можно објаснување/Научен став за овој криптид[уреди | уреди извор]

Криптозоолозите сметаат дека во случајот со Чудовиштето од Големата раседна долина се работи за невистинити тврдења и дека не е можно постоење на оваа суштество. Тие тврдат туристички опустошената Кенија не би можела да сокрие вакво суштество.

Наводи[уреди | уреди извор]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]