Чувар на куќата

Од Википедија — слободната енциклопедија

Чувар на куќата (англиски: Housesitter) е американски филм од 1992 година, во режија на Френк Оз. Главните улоги ги толкуваат: Стив Мартин и Голди Хоун.

Содржина[уреди | уреди извор]

Еден наивен архитект, Њутон Дејвис, (го игра Мартин) ја изработува куќата од соништата во предградието, наменета за својата долгогодишна девојка, со надеж дека таму ќе живеат среќно до крајот на животот. Откако таа ќе ја одбие неговата брачна понуда, лудата келнерка Гвен, која многу лаже, се вселува во куќата и се претвора дека му е жена.[1] [2]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Антена, број 852, 24.10.2014, стр. 26.
  2. Антена, број 857, 28.11.2014, стр. 26.