Чуанјиесаурус

Од Википедија — слободната енциклопедија
Чуанјиесаурус
Период: Средна Јура
Chuanjiesaurus fossil in China Science and Technology Museum.jpg
Научна класификација
Царство: Животни
Колено: Хордати
Класа: Влекачи
Надред: Диносауруси
Ред: Сауришија
Подред: Сауроподоморфија
Инфраред: Сауропода
Нерангирано: Еусауропода
Семејство: Маменчисауридија
Род: Чуанјиесаурус
Фанг и сор., 2000
Вид: C. anaensis
Биномен назив
Chuanjiesaurus anaensis
Фанг и сор., 2000

Чуанјиесаурусрод на сауроподски диносауруси од средната Јура. Тие живееле во денешна Кина. Типскиот вид Chuanjiesaurus anaensis за првпат бил опишан од Фанг, Панг, Лу, Жанг, Пан, Ванг, Ли и Ченг во 2000 година.[1] Фосилите на видовите се пронајдени во селото Чуанџие, округот Луфенг, провинцијата Јунан, (во наоѓалиштата на формацијата Чуањи) и именувани се според локацијата каде што биле откриени фосилите.[2] Холц ја определил должината од 25 метри.[3]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. X. Fang, Pang, J., Y. Zhang, Pan, X. Wang, Li and Cheng. 2000. [Lower, Middle, and Upper Jurassic divisions of the Lufeng region of Yunnan province]. Proceedings of the Third National Stratigraphical Conference of China. Geological Publishing House, Beijing 208-214
  2. Sekiya, T. (2011). Re-examination of Chuanjiesaurus anaensis (Dinosauria: Sauropoda) from the Middle Jurassic Chuanjie Formation, Lufeng County, Yunnan Province, southwest China." Memoir of the Fukui Prefectural Dinosaur Museum, 10: 1-54.
  3. Holtz, Thomas R. (2012). „Holtz's Genus List“ (PDF).