Чорнобајивка (Белозерски реон)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Чорнобајивка
Чорнобаївка
Официјално знаме на Чорнобајивка
Знаме
Официјален печат на Чорнобајивка
Печат
Местоположба
Координати

46°42′02″N, 32°32′52″E

Општи податоци
Име
- изворно
Чорнобајивка
  Чорнобаївка
Поштенски број 75024
Управа
Земја  Украина
Број на општини Херсонска област, Белозерски реон
Градоначалник Игор Дудар
Географија
Површина 4,48 км²
Население
Население 9275

Чорнобајивка (украински: Чорнобаївка) е село во Украина, Белозерски реон, Херсонска област.