Чонталски јазик

Од Википедија — слободната енциклопедија
Чонталски јазик
Yoko ochoco
Зборуван во: Мексико 
Регион: Северен и јужен Табаско
Вкупно говорници:
Јазично семејство: (укажете семејство под „fam1“ или „family“)
 Чолонско-целталан
  Чолански
   Чолско-чонталски
    Чонталски јазик
Јазични кодови
ISO 639-1: нема
ISO 639-2: myn
ISO 639-3: id=chf chf

Јоко очоко, или познат како чонталски, и акалански, е мајански јазик од чолската група на јазици. Јазикот се зборува во мексиканската држава Табаско. Има најмалку три дијалекти, тамулте де лас Сабанас Чонтал, Буена Виста Чонтал и Мирамар Чонтал.

Наводи[уреди | уреди извор]

  • Keller, Kathryn C. and Plácido Luciano G., compilers. 1997. Diccionario Chontal de Tabasco.