Чоктав (округ во Алабама)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на: содржини, барај
Округ Чоктав
Choctaw
Чоктав на карта на Алабама
Местоположба во рамките на Алабама
Алабама на карта на САД
Местоположба на Алабама
во рамките на САД
Основан 29 декември, 1847
Админ. центар Батлер
Најголем град Batler
Површина
 - Вкупна
 - Земја
 - Вода
}}
-
Население
 - (2010)
 - Густина 6/км²

Чоктав (англиски: Choctaw County) е округ во сојузната американска држава Алабама.[1][2] Главен град на округот е градот Батлер. Според пописот во САД од 2010 година, бројот на населението во округот изнесува 13,859 жители.

Географија[уреди | уреди извор]

Округот зафаќа површина од 2,385 km2, од кои 2,366 km² се копно, а останатите 19 км² вода.[3] Се граничи со окурзите:

Демографија[уреди | уреди извор]

Choctaw County, Alabama
Година Жители  %±
1850 8.389 —    
1860 13.877 +65,4%
1870 12.676 −8,7%
1880 15.731 +24,1%
1890 17.526 +11,4%
1900 18.136 +3,5%
1910 18.483 +1,9%
1920 20.753 +12,3%
1930 20.513 −1,2%
1940 20.195 −1,6%
1950 19.152 −5,2%
1960 17.870 −6,7%
1970 16.589 −7,2%
1980 16.839 +1,5%
1990 16.018 −4,9%
2000 15.922 −0,6%
2010 13.859 −13,0%
Sources:[4][5][6][7]

Според пописот во 2000 година, округот броел 15,922 жители, 6,363 домаќинства и 4,574 семејства. Густината на населеност изнесувала 7 жители/km2. 55.14% од населението го сочинувале припадници на белата раса, а 44.13% на црната.

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. GNIS-ID: 161526
  2. Autauga County , alabama.gov, (англиски)
  3. Census 2000 U.S. Gazetteer Files: Counties
  4. „American FactFinder“. United States Census Bureau. http://factfinder2.census.gov/faces/nav/jsf/pages/index.xhtml. 
  5. through 1960
  6. Columbia-Lippincott Gazeteer. (New York: Columbia University Press, 1952) p. 403
  7. 2006 World Almanac, p. 525

Надворешни врски[уреди | уреди извор]