Чокер

Од Википедија — слободната енциклопедија

Чокер е тесно прилепен гердан кој се носи околу вратот. Чокери се изработуваат од различни материјали, вкључувајќи свила, пластика, кожа, метал и слично.

Стилови на чокер гердан можат да бидат викторијански, винтиџ, отворен околувратник, готиски, тетоважа стил и слично.

Чокер низ историјата е поврзуван со висока мода, но во одредени историски периоди под одредени околности имал и не така убаво значење.

Балерини и жени од високото друштво во текот на 19 век честопати носеле одреден стил од овој накит, но, во исто време кон крајот на 19 век тенко парче од црвена или црна ткаенина околу вратот, без претерани детали било поврзувано со проституција, како што може да се забележи на Манеовата слика Олимпија. Тенок, црн плетен чокер во време на депресија означувал таен лезбијанизам.[1]

Во 19 век модата на широк чокер го достигнала својот врв, дел благодарејќи на Кралица Александра од Данска, која секогаш носела еден за да ја покриела малата лузна на вратот. Чокери исто така биле популарни и во текот на 20-ите и 40-ите години на XX век.[2][3][4]

Галерија[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Aldrich, Robert (2006). Gay Life & Culture: A World History. стр. 212.
  2. Garber, Megan (10 октомври 2016). „The Long (and Short) History of the Choker“. The Atlantic. Посетено на 10 октомври 2016.
  3. "90-тих трендова, који је направио Повратак" Архивирано на 22 декември 2019 г., као инстиле, (недатированный)
  4. Чокеры – 70-их мода