Чичоли

Од Википедија — слободната енциклопедија
Ова е чинија цичоли, кои се како свинска кора.

Чичоли се пресувани парчиња масно свинско месо. Тие се познати под ова име во Емилија Ромања, популарни во Модена, Реџо Емилија, Болоња, Парма, Пјаченца и Ромања. Во Неапол се нарекуваат чиколи. Во Лацио и Умбрија се нарекуваат сфризоли, а во Калабрија, ризимугли.

Чичолите се прават со стискање, сушење и стареење на масни, преостанати парчиња свинско месо. Овие остатоци се стискаат со помош на специјална машина каде што месото се завиткува во вреќичка, а потоа полека се цеди во текот на неколку недели за да се отстрани вишокот течност. Тие можат да се подготват во влажна подготовка што може да се исече и да се сервира или во многу сува, крцкава форма налик на чипс, често наречена чичоли фроли.

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]