Чифте амам (Тетово)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Чифте амам
Star Amam Tetovo (9).JPG
Чифте амамот
Бегов амам
Општи податоци
Статусспоменик на културата
уметничка галерија
Типамам, ликовна галерија
Стилосманлиска архитектура
ГрадТетово
Земја Македонија
Завршенакрај на XV – почеток на XVI век

Чифте амам (Бегов амам или Хуршиде амам) — поранешен турски амам во градот Тетово, денес дом на Уметничката галерија на градот. Се вбројува меѓу најголемите знаменитости во градот[1] и прогласен е за културно наследство на Македонија.[2]

Амамот е класичен пример за османлиската архитектура. Изграден е на левиот брег на реката Пена на крајот од XV до почетокот на XVI век и сместен спроти Шарената џамија, на патот од Тетово за полошките села.[1] Подигнат е од Мехмед Челеби, син на Исак-бег.[3]

Изграден е од делкан камен, варовник и тулни украси својствени на периодот. Претставува типична симетрична двојна бања, од каде го добила името чифте. Влезот е од исток и е засводен. Прозорци има само во соблекувалната. Градбата има две големи и две мали куполи. Различната големина на куполите ја разбива еднообразноста на објектот. Првата купола е седумаголна, а секој агол има кружен отвор преку кој влегува светлина. Амамот е украсен со пластични и камени елементи — добро исполнети прекршени лакови и убави венци на куполите.[1]

Амамот низ вековите е обновуван на многу наврати, но сепак го зачувал изворниот изглед. Последната реставрација е извршена од 2005 до 2007 г. и потоа амамот станал уметничка галерија.[1][3][4]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. 1,0 1,1 1,2 1,3 „Чифте Амам на градот“. Општина Тетово. Посетено на 20 јули 2017.[мртва врска]
  2. Список на заштитени добра. Состојба до 31.12.2012. Скопје: Управа за заштита на културното наследство.
  3. 3,0 3,1 „Визуелна уметничка галерија Тетово“. Општина Тетово. Посетено на 20 јули 2017. Архивирано на 3 април 2019 г.
  4. „Стариот тетовски амам стана уметничка галерија“. Утрински весник. 7 октомври 2007. Посетено на 20 јули 2017.[мртва врска]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]