Прејди на содржината

Чиполино (цртан филм, 1961)

Од Википедија — слободната енциклопедија

Чиполино е советски долгометражен анимиран филм создаден во 1961 година од страна на режисерот и аниматор Борис Дежкин заснована на приказна на италијанскиот писател Џани Радари „Авантурите на Чиполино" (1951).

Чиполино е чудесно момче од кромид. Наспроти општото мислење дека само солзи течат од кромид, Чиполино е многу весело и љубезно момче. Еднаш, за време на поворката на принцот Лимон низ улиците, Чиполино случајно го згазнал на ногата. Принцот, разбеснет, наредува да се најде криминалецот. Стариот Циполине, таткото на Чиполино, за да го спаси својот син, ја презема вината врз себе, велејќи дека тој самиот ја згазнал ногата на принцот. Старецот веднаш е фатен и уапсен.

Чиполино решава да го спаси татко му по секоја цена и неговите пријатели ќе му помогнат - младиот гроф Чери (наследник на грофицата Цреша), девојчето Ротквица, виолинистката Груша и други. Тие исто така му помагаат на кумот Тиква да ја спаси својата куќа од угнетувањето на управителот на грофицата Цреша, алчниот домат Сињор.

 • Чиполино е момче кромид и главен лик на цртаниот филм. Неговата „коса“ е своевидно оружје: Сињор Домат, лут, го зграпчил Чиполино за коса,а тој го застрелал со сок од кромид во очите, предизвикувајќи доматот да плаче. По апсењето на неговиот татко, Чиполино решил да му помогне по секоја цена и запознал нови пријатели. Завршил во затвор, каде бил повторно заедно со неговиот татко а после тоа, заедно со него и неговите други пријатели, го победиле алчниот принц Лимон и ги избркале неговите послушници.
 • Циполоне -татко на Чиполино, луковица. За да го спаси својот син, тој му рекол на принцот Лимон дека токму тој ја згазнал ногата, за што оди во затвор. Неговиот син исто така оди таму, каде што се повторно заедно.
 • Чичко грозје е чевлар.
 • Ротквица - девојка, другарка на Чиполино.
 • Кум Тиква е постар градежен работник. Со дозвола на грофот Вишни, тој изградил своја куќа на парцелата на грофицата Цреша, но бил истеран од неа од Сињор Домат.
 • Кума тиква е малку роднина на кумот тиква. Таа беше уапсена заедно со Грозје, круша и тиква. Му удрила шлаканица на чуварот кога се обидел да ја претресе.
 • Чичко Боровинка е постар мајстор кој плете корпи. На барање на Чиполино, тој се погрижил за скриената куќа на тиквата.
 • Принцот Лимон е владетел на земјата и главен негативец на цртаниот филм. Чиполино кој му ја скршил ногата на Принцот Лимон, но Циполоне го спасил својот син, преземајќи ја целата вина врз себе. Потоа, Лимон, дознавајќи дека Чиполино е причина за сите неповолни ситуации за него во земјата, наредил да биде уапсен. Говорејќи на градскиот плоштад, принцот излегол со данок на врнежи од дожд и на крајот се обидел да ја уништи куќата на кумот на тиквата со топови, но пиштолот се свртел кон него, а Лимон бил убиен од истрелот.
 • Доматот е вториот негативец во цртаниот филм. Тој се обидел да го избрка кумот Тиква од неговата куќа. Откако Чиполино го изложил на потсмев, тој започнал да ги гони него и неговите пријатели. Како последица на тоа, по смртта на принцот Лимон, тој побегнал од срам и се удавил.
 • Грофиците Цреши се аристократски дами од црешата, врзани со петелки, како сијамски близнаци. Тие секогаш шетале и разговарале заедно, се ужаснувале од секој необичен настан. Тетките на грофот Цреша. Тие сакале да го прекоруваат, но во исто време се грижеле за него кога ќе се разболел. Откако принцот Лимон го опустошил целиот парк, тие си заминале во странство.
 • Грофот цреша е момче од цреша, внук и наследник на грофицата Цреша. Љубопитен човек со очила. Се навикнал на тоа дека тетките често го прекоруваат. Откако ги запознал Чиполино и Ротквица, тој започнал да им помага. За време на бегството на грофицата Цреша, тие се обиделе и него да го одведат да замине со тетка му спротивно на неговата волја, но во последен момент тој успеал да излезе од кочијата.
 • Кактус е градинар на грофицата Цреша и едукатор на грофот Цреша. Позитивен карактер. Тој им помогнал не само на Црешите, туку и на Чиполино и на неговите пријатели. Со помош на оркестарот тој можел да ги ослободи од затвор Чиполино и останатите затвореници.
 • Јагодата е слугинката на грофицата Цреша. Таа му помага на грофот Цреша.
 • Професор Круша е виолинист. Му помогнал на Чиполино да влезе во затворот, одвлекувајќи го вниманието на управникот свирејќи на виолина.
 • Г-дин Морков е познат странски детектив, облечен во црно. Вооружен со стап од чадор. Работи во тандем со кучето правосмукалка. Го бркал Чиполино: Скоро успеал во тоа, но правосмукалка, не можејќи да му одолее на искушението, брза кон уличното куче и го влече г-дин Морков заедно со него. Сфаќајќи дека операцијата не успеала, г-дин Морков бега од земјата: тој ја стигнал до кочијата во која патувала грофицата Цреша и седнал на кочијата.
 • Кучето Мастино е жолто куче што требало да ја чува куќата на тиквата, земена од Доматот. Штом бил заврзан, тој бил многу жеден. Чиполино му дал апчиња за спиење, а кучето заспало, што им овозможило на Чиполино и на неговите пријатели да ја украдат куќата и да се сокријат во шумата. Не се споменува по име во цртаниот филм.
 • Правосмукалката е мало куче со крзно. Работи во тандем со детективот.

Улогите ги ТОЛКУВАЛЕ

[уреди | уреди извор]
 • Нина Гулјаева - Чиполино
 • Сергеј Мартинсон - принц Лимон / војници од лимон
 • Владимир Лепко е еден од Лимончиците
 • Алексеј Полевој - кум Тиква
 • Григориј Шпигел - Сигнар домат / озборувања на 1-ви улица
 • Вера Орлова - Ротквица
 • Маргарита Корабелникова - грофот Цреша
 • Елена Понсова - грофица од цреша
 • Георги Милјар - г-дин морков
 • Георги Витсин - Кактус
 • Јуриј Хржановски - куче Правосмукалка
 • Валентин Дуклер - чичко грозје

Креатори

[уреди | уреди извор]

Музиката за цртаниот филм ја напишал композиторот Карен Хачатуријан Верхоланцева. Подоцна служела како основа за истоимениот балет, поставен во 1974 година.

Производство

[уреди | уреди извор]

Првично, сценаристот Матислав Пашченко имал намера да ги снима скоро сите епизоди, како и да додаде раскажувач, но директорот на продукцијата Борис Дежкин се откажал од оваа идеја, одлучувајќи да го поедностави заплетот на филмот Верхоланцева. Дежкин буквално ги проучувал цртаните филмови на Волт Дизни од рамките, истражувајќи ја сложеноста на работата на американскиот карикатурист.[1]

Изданија

[уреди | уреди извор]

Цртаниот филм бил вклучен во колекцијата Џовани, Чиполино и Златниот пердув, објавена во 1983 година.[2] Во 1980-ти години, цртаниот филм бил објавен на видео касети од VHS од советската видео програма Госкино СССР, во 1990-тите, исто така, на VHS од Крупен Пална и Студио Про Видео. Во 2000-ти години, цртаниот филм бил објавен на ДВД од компанијата „Крупен План“.

О.Аболник ја забележал во цртаниот филм точноста на пластичните одлики и умешноста на режисерот, кој не ја спречува јасноста на заговорот да создаде фасцинантен филм [3] .

 1. „Чиполлино“. Союзмультфильм. Архивирано од изворникот на 2020-04-06. Посетено на 2020-10-21.
 2. „Джованни, Чиполлино и Золотое перышко“. IVI.ru. Архивирано од изворникот на 2020-06-24. Посетено на 2020-10-21.
 3. Абольник 1984.

Литература

[уреди | уреди извор]
 • М. Пащенко. Чиполино (киносценарио) // Фильмы-сказки: сценарии рисованных фильмов / Сост. Борис Воронов. — М.: Искусство, 1961. — С. 119—162. — 320 с. — 100 000 экз.
 • О. Абольник. Дёжкин Борис // Режиссёры и художники советского мультипликационного кино. — М.: В/О «Союзинформкино», 1984. — 64 с.

Надворешни врски

[уреди | уреди извор]