Чинчајсују

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на: содржини, барај
Цивилизација на Инките
Општество
кечуански јазик
Сапа Инка
образование
религија
митологија
архитектура
патен систем
армија
земјоделство
кујна
Историја
Кралство Куско
Тавантинсују
шпанска колонизација


Чинчајсују бил северозападниот дел од Тавантинсују и еден од четирите административни региони на Империјата.

Поврзано[уреди | уреди извор]