Чини (езеро)

Координати: 3°26′N 102°55′E / 3.433° СГШ; 102.917° ИГД / 3.433; 102.917
Од Википедија — слободната енциклопедија
Езерото Чини
ПодрачјеПекан Дистрикт, Паханг
Координати3°26′N 102°55′E / 3.433° СГШ; 102.917° ИГД / 3.433; 102.917
Главни истециРека Чини
Сливни земјиМалезија
Површина{{Пб/Грешка во изразот: Непрепознаен збор „acres“
 |1=Грешка во изразот: Непрепознаен збор „acres“
}}
12,565 acres (5,085 ha) км2

Езерото Чини, попознато локално како Тасик Чини, е езеро во областа Пекан, Паханг, Малезија. На езерските крајбрежја живеат домородците Јакун на Оранг Асли.

(5.085 хектари) е второто по големина езеро со слатка вода во полуостровот Малезија и е составено од 12 езера. Реката Чини, која се испушта од езерото, се влева во реката Паханг. Реката е со брана за да се задржи длабочината на езерото за време на сувата сезона. Сепак, ова ја нарушило природната екологија на езерото и предизвикало смрт на дрвјата на неговиот брег поради покачениот водостој.

Тасик Чини е едно од статусите на УНЕСКО за Бисоферни резервати во полуостровот Малезија, додека другиот е Опсегот Крокер во источна Малезија.[1]

Флора и фауна[уреди | уреди извор]

Езерото е опремено и со богата био-диверзифицирана бујна тропска пустина која е дом на 138 видови флора, 300 видови не-водни живи и 144 видови слатководни риби. Помеѓу август и септември езерото се трансформира во пловечка градина со илјадници бели и розови лотосови цвеќиња кои ја покриваат површината.

Легенди[уреди | уреди извор]

Езерото нуди мирна околина потопена во митови и легенди кои останале неразјаснети до ден-денес. Според легендата на Оранг Асли, езерото е населено со змеј наречен Нага Сери Гумум (понекогаш се нарекува „ Чудовиштето од Лох Нес во Малезија“). Се верува дека го содржи античкиот потонат Кмерски град на дното на езерото.[2]

Загадување[уреди | уреди извор]

Оранг Асли (домородното население) кои живеат на бреговите на Тасик Чини се жалат дека езерото е загадено.[3] Водач на заедницата во село Оранг Асли, Ток Батин Аванг Алок, рекол дека активностите за сечење и рударство создавале загадување и тоа им создало проблеми на локалните жители. Децата кои се бањаат во езерото се жалат на чешање. Рибите уловени во езерото станале несоодветни за јадење. Луѓето Оранг Асли не можат да одат во области за да соберат корени што се користат во традиционалната медицина, бидејќи областите се затворени за рударство.

Д-р Хедри Аднан од азиските јавни интелектуалци рекол дека брзите промени кај езерото може да предизвикаат распаѓање на екосистемот до 2030 година.[3] Генералниот секретар на Транспаренси Интернешнл, Џози Фернандес, исто така, рекол дека езерото ризикува и да го изгуби статусот на Биосферен резерват во УНЕСКО. Сепак, Ментри Бесар од Паханг, Аднан Јакоб рекол дека државниот здравствен оддел утврдил дека квалитетот на водата е нормален по тримесечно истражување, додека калливите води се појавуваат само во близина на државниот исламски и малезиски царински совет и насадите на РИСДА во близина на езерото.

Слики[уреди | уреди извор]

Поврзано[уреди | уреди извор]

  • Географија на Малезија

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Sabah's Crocker Range recognised as biosphere reserve by Unesco“. Bernama. The Star. 13 June 2014. Посетено на 13 June 2014.
  2. „Tasik Chini“. Архивирано од изворникот на 2017-06-19. Посетено на 2006-09-24.
  3. 3,0 3,1 „Orang asli insist lake is dirty“. thestar.com.my. 17 August 2012. Архивирано од изворникот на 2012-08-18. Посетено на 17 August 2012. Грешка во наводот: Неважечка ознака <ref>; називот „star“ е зададен повеќепати со различна содржина.