Чилов

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Чилов
Çilov adası
Жилој
Остров во архипелагот Баку
Карта која го покажува островот Чилов источно од Апшеронскиот Полуостров
Карта која го покажува островот Чилов источно од Апшеронскиот Полуостров
ДржаваАзербејџан
ОкругАпшерон
Надм. вис.&100000000000000080000008 м

Чилов (азерски: Çilov adası, се изговара и како Жилој) – остров на Апшеронскиот Полуостров, 55 км источно од Баку.[1]

Местоположба[уреди | уреди извор]

Островот Чилов се наоѓа 25 км источно од крајот на Апшеронскиот Полуостров во Каспиското Море, 100 км од Баку.

Долго е 10 км и има неправилен облик со различни исфрлувања и навлегувања. Највисоката точка е на 8 метри.

Административно островот Чилов му припаѓа на реонот Казар од Баку.

Карта на Апшеронскиот Полуостров со островот Чилов

Историја[уреди | уреди извор]

Во 1781 година, рускиот контраадмирал Марк Војнович, водејќи експедиција на Каспиското Море ги открил лежиштата на нафта и гас.[2][3]

Наводи[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]