Чика Чуквумери

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Чика Чуквумерие
Медал рекорд
Претставувајќи  Нигерија
Мажите таеквондо
Олимписки Игри
Bronze medal icon (B initial).svg Пекинг 2008 +80кг
Сите Африка Игри
Gold medal icon (G initial).svg 2007 Алгиерс +80кг
Silver medal icon (S initial).svg 2011 Мапуто +80кг
Bronze medal icon (B initial).svg 2003 Абуја +80кг

Чика Јагазие Чуквумерие (роден декември 30, 1983) е машки таеквондо натпреварувач од Нигерија. Синот на Нигериската политичар Усче Чуквумерие, Чика првпат привлече внимание во 2003 година за време на квалификациите за 2003 година Сите Африка Игри, каде што тој на крајот го освои бронзениот медал во тешка категорија машка категорија. Тој се квалификуваше за 2004 Летната Олимпијада во Атина, но ја загуби својата прва рунда на Паскал Гентил,евентуално бронзен медал победник. Сепак, по период на интензивна обука, кој беше финансиран од страна на неговиот татко, тој стана еден од најдобрите шанси за медал во 2008 Лето олимписките Игри во Пекинг. Тој освои златен медал во 2007 година Сите Африка Игри во +80 кг класа и квалификуван за 2008 Олимписки Игри наскоро потоа. Иако тој загуби од евентуално сребро-медал победник Александрос Николаидис во полуфиналето на +80 кг настан , тој беше внесен во репечаге круг на турнирот. Тука, по победата над Акмал Иргашев од Узбекистан тој доби бронзен медал во игрите, Нигерија го доби третиот медал од турнирот. Четири години подоцна, тој се натпреваруваше во 2012 Летни Игри, но не ја помина неговата прва рунда.

Почетокот на животот[уреди | уреди извор]

Чуквумерие е роден на 30 декември, 1983 година, во Нигерија.[1] Неговиот татко, Усче Чуквумерие , беше национален сенатор и Информативен Министер на Нигерија.[2] Чика го започна своето основно образование во црквата Св. Јуда Приватно Училиште во Фестас Градот, Lagos и доби својата додипломсла диплома во машинството од Федералниот Универзитет за Технологија Овери (ФУТО) во Нигерија во 2005 година.[3] Во текот на овој период тој се натпреваруваше во таеквондо  на три Универзитетски Игри, одржани од страна на Нигериската Универзитетот Игри Асоцијација, победа бронза во 2000 и злато во 2002 и 2004 година. Тој прв пат станал национален шампион во 2002 и ја зачува титулата до 2011, непоразен во девет години.[4]

Меѓународна кариера[уреди | уреди извор]

Чуквумерие прв предизвика внимание за време на 2003 година Сите Африка Игри кои се одржаа во Абуја, Нигерија. За време на квалификациите, тој и неговиот партнер  Фридеј Dirisu водеа тешка борба против Лаки Ојемудиа и Мајкл Обиора кој проследедо од победа која овозможи две места во нивната тежина категории.[5] Тој освои бронзен медал во тешка категорија Машки категорија, заедно со Нгала Мунаји од Кенија.[6]

Чуквумерие беше избран за 2004 Летната Олимпијада во Атина за Олимписките квалификации во Каиро, Египет,крајот на јануари 2004 година.[7] Тој освој 2ро место на регионалните квалификации, зад  Абделкадер Зоури од Мароко.Тој заврши на 11-та позиција во машка +80 кг категорија откако не успеа да унапреди надвор од прелиминарната рунда. Тој беше поразен од Паскал Гентил од Франција, евентуално бронза медалист во настанот.[8] И покрај тоа,и покрај тоа тој пак се смета за еден од најдобрите медалисти од 2008 Летната Олимпијада во Пекинг,заради неговиот напорен тренинг и добиено искуство од предходната Олимпијада.[9][10][11] Неговиот татко имаше платено за него, како и неговиот пријател Иса Адаму кој бил таеквондо практикант,за да биде трениран во САД и Европа и да се натпреварува на глобално ниво. Оваа финансиска поддршка не била достапна на повеќето Нигерски спортисти. Чуквумерие помина шест недели на обука во САД, иако Американската амбасада одби да даде виза на неговиот тренинг партнер Адаму.Сепак, тренираа заедно во Манчестер и работеа со тренерот Осита А. Греен. Тие исто така тренираа во Тајван и Германија.

Повреда која го кошташе Чуквумерие својата титулата во 2011 година Сите Африка Игри во Мапуто, Мозамбик, каде што освои сребро во тешка категорија за машка категорија. Тој се обнови од повредата,[12] , но потоа доби две фрактури на својата нога, додека квалификациите за 2012 Летната Олимпијада.[13] Во Лондон Игри учествуваше во машка +80кг дивизија, но ја загуби својата прва рунда против Робелис Деспагне од Куба, евентуално бронза медалист.

Личен живот[уреди | уреди извор]

Во 2007 година Чуквумерие беше кандидат на Преживеан Африка: Панама и беше петти човек да биде прогласен за надвор. Во септември 2009 година тој се запишува на Универзитетот во Ливерпул за една година диплома програма во Работењето и Управувањето со Синџирот на Снабдување и дипломира во 2010 година, со Магистер на Науки диплома. За време на своето време таму тој беше активен во институцијата спортски култури и учествуваше во одбојка, кошарка, и таеквондо. Во 2009 година Чуквумерие беше примен во Светската Таеквондо Сала на Славните во Њу Џерси како "Извонредна Машки Африкански Олимписки Играч".[14] Во октомври 2012 Нигерија домаќин на првиот Чика Чуквумерие Спортска Фондација за меѓународно таеквондо првенство за понатамошна мисија за фондацијата на светска класа таеквондо ентузијаисти од Западна Африка со борбата против "недостатокот на изложеност на светска класа турнири, кампови за обука, опрема и обука методологии".[15]

Наводи[уреди | уреди извор]

 1. Gjerde, Arild; Jeroen Heijmans; Bill Mallon; Hilary Evans (2012). „Chika Chukwumerije Biography and Olympic Results“. Olympics. Sports Reference.com. конс. 2012-10-02. 
 2. Salami, Adekunle (2008-08-23). „Chukwumerije steps out“. Punch. конс. 2008-08-23. 
 3. Nigeria: Chukwumerije Dreams Olympic Gold“, allAfrica.com, 27 септември 2007 (посет. 23 август 2008 г).
 4. „CEO/FOUNDER PROFILE“. About CCSF. Chika Chukwumerije Sports Foundation. 2012. конс. 2012-10-03. 
 5. Ajayi, Boye. „Chukumerijie's Son Causes Ripples in Camp“, „THISDAYSports“, Asia Africa Intelligence Wire, 23 јули 2004.
 6. „8th AFRICAN TAEKWONDO CHAMPIONSHIPS“. Mudokwan. October 2003. Архивирано од изворникот на 2011-07-06. конс. 2008-08-23. 
 7. Boye, Ajayi. „Athens: TAN Picks Four for Cairo Qualifier“, THISDAYSports, 16 јануари 2004 (посет. 23 август 2008 г).
 8. Results – Taekwondo : over 80 kg“, „Olympics 2004“, BBC, 12 август 2004 (посет. 23 август 2008 г).
 9. Lanipekun, Fabio. „Beijing Olympics: Nigeria’s realistic prospects (III)“, The Sunday Tribune, 10 август 2008.
 10. Olympics: Senator Chukwumerije's son can give Nigeria elusive gold“, „International News“, Afrique en ligne, 21 август 2008 (посет. 23 август 2008 г).
 11. Solaja, Femi. „Nigeria: Taekwondo – Chukwumerije Holds the Key“, allAfrica.com, 24 јули 2008 (посет. 23 август 2008 г).
 12. Nigeria: London 2012 - Chukwumerije Out of Taekwondo“, allAfrica.com, 11 август 2012 (посет. 3 октомври 2012 г).
 13. Adewale, Kunle. „Chukwumerije Yet to Decide on Rio 2016 Olympics“, Leaders & Company Limited, 29 август 2012 (посет. 30 април 2017 г).
 14. „Another Feather For A Humble Olympian - Chika Chukwumerije“, Guardian Media Group, 2009.
 15. Maduewesi, Chris. „Chika Chukwumerije opens Taekwondo championship“, Allsports Nigeria, 1 октомври 2012 (посет. 3 октомври 2012 г).