Чиканешт

Од Википедија — слободната енциклопедија
(Пренасочено од Чиканешти)
Прејди на: содржини, барај
Чиканешт
Општина
Чиканешт се наоѓа во Романија
Чиканешт
Координати: 45°15′ СГШ 24°38′ ИГД / 
Држава  Романија
Округ Арѓеш
Население (2002)[1] 2.276
Часовен појас ИВ (UTC+2)
 • Лете (DST) ИЛВ (UTC+3)

Чиканешт (романски: Cicăneşti) е општина во округот Арѓеш во јужна Романија, во која живеат 2.276 жители.

Наводи[уреди | уреди извор]