Чешма (Скупи)

Од Википедија — слободната енциклопедија

Чешма — осамен наод од римското време. Местото на водоводот е на околу 2 километри од градската територија на Скупи, на 1 километар од асфалтниот пат за селото Бардовци и на 200 метри западно од железничката пруга Ѓорче Петров-Качаник. При земјоделски работи е пронајдена надгробна плоча со латински натпис и димензии од 245 × 75 × 25 см. Во правоаголното поле на фронтонот се наоѓа релјефна претстава на сцена на задушна гозба. Плочата се наоѓа на местото каде што е откриена.[1]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Коцо, Димче (1996). Археолошка карта на Република Македонија. Скопје: МАНУ. ISBN 9789989101069